Zamanımızın kıymetini bilelim

Bütün kış boyunca beklediğimiz yaz ayı, tatil hayali sonunda son buldu. Bugün itibariyle artık soğuk havaları hissetmeye başlarız diyorum. İnsan zamanın kıymetini bilmediğini en iyi bu aylarda anlayanlardanım. Çalışırken ne zaman temmuz ayı gelecek, gelse de tatile çıksak dediğim günleri hatırlıyorum. Şuan eylül ayındayız ve günler su gibi gelip geçmiş.

Hayırlısı artık okullarda 1 hafta sonra açılır ve artık hayat tamamen normale döner. Herkes çoluk çocuğunun okul maratonuna ortak olur. Birde tabi olmazsa olmazımız diziler ve eğlence programları var. Yaz aylarına girildiğinde bildiğiniz üzere bütün diziler ve programlar sezon finali yapıyor. Bir çok dizi artık yeni sezon dönemine başlar. Özellikle benim seyrettiğim diziler başında Kiralık Aşk ile Diriliş Ertuğrul dizisi geliyor. Bir çok kanalda bir çok dizi oynuyor. Baktığınız zaman insanlar hayatlarının çok büyük bölümünü televizyon başında geçiriyor. Çağımızın hastalığı akıllı telefonlar ile artık hayatımızın her dakikası online ve sosyal medyada bilgi paylaşımı yaparken geçerken, bir yandan da dizilerin hayatlarımızdan çaldığı zamanları düşünürsek teknolojinin kıymetlerinden faydalanırken şanslı bir milletiz derken, bir o kadarda şanssız olduğumuzu düşünüyorum.

Misal 1970 ve 2000 yılları döneminde yaşayan insanlar bizden daha mutludur diye düşünüyorum. Neden derseniz internet yok cep telefonu yok veya varsa bile herkes tarafından alınamıyor. Ev telefonları vardı, ne günlerdi. İnsanlar birbirleriyle daha fazla vakit geçirdiğine kesinlikle inanıyorum. Şimdi baktığınız zaman bir aile herkes bir köşeye çekilmiş, kiminin elinde cep telefonu, kimisi bilgisayar başında. Artık aile arasında sohbet denen bir şey kalmadı. Aile işten eve geldiğinde sadece yemekte bir araya geliyorsa ne mutlu. Oda iş imkanları nedeniyle pek sık rastlanan bir durum olmuyor. Biz mi bunları istedik, yoksa bize zorla dayattılar mı tam olarak kestiremiyorum ancak bir yere gittiğiniz zaman herkesin elinde telefonla tık tık bir şeyler yazma derdinde olduğunu görürsünüz. Hatta geçen gün, bir bayan kafasını telefona gömmüş yürürken bir şeyler yazıyor. Önüne dahi bakmıyor birine mi çarpacak, veya bir kaza mı geçirecek umurunda değil. Bu telefonlar, sosyal medya sevdası bizi kilitlemiş mahkum etmiş durumda.

Ben kimsenin sosyal medyayı veya İnterneti kullanmasına karşı değilim. Sonuçta bende bu sitede köşe yazarlığı yapıyorum ve insanlara düşüncelerimi aktarabiliyorum. Ancak her dakika telefon elimde oynamam durumunda biraz işin olayı değişiyor. Biz Türk milleti olarak abartmayı biraz seviyoruz. Hele ki biz bayanlar, bize sosyal medyada birileri güzel sözler, iltifatlar edince kendimizi kaybediyoruz. Hepimiz birden dünya güzeli oluyoruz. Eeee tabi dünya güzelleri elinden telefonu düşürmez değil mi? Biraz düşürelim, anı yaşayalım zaman çok kıymetli geçtiği zaman 1 saniyesini geri almak için bazen canımı verirdim dediğiniz günler olur. Ancak geri gelmez hayatınızın ve zamanınızın kıymetini bilin…

 

Kader ÖZDENİZ

[email protected]

Sadece siteyle alakalı mailler atarsanız sevinirim…Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Fenerbahçe’de sorun nedir?

Fenerbahçe’de sorun nedir?

Tema Tasarım | Osgaka.com