GÜNCEL

Türkiye’de Uyuz Salgını: İlaç Stokları Tükendi!

Türkiye genelinde hastanelere “uyuz vakası” rahatsızlığıyla bir çok kişi başvuru yaptı. Geçtiğimiz yıllarda uyuz vakasından hastanelere yapılan başvurulara nazaran, bu sene ciddi bir artış söz konusu oldu. Uzmanların yaptığı açıklamalarda uyuz rahatsızlığının  salgın haline dönüştüğü kesinleşti ve gereken uyarılar yapıldı. Uyuz rahatsızlığıyla hastanelere yapılan çok sayıda başvuru olduğu belirtildi. Uyuza sebep olan faktörlerin parazit olduğu ve parazitlerin deriye geçtikten bir kaç hafta sonra şiddetli kaşıntıya sebep olduğu, uzmanlar tarafından söyleniyor.

İlaçlar tükendi!

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu açıklamalarıyla belirtildi. Uyuz salgını nedeniyle çok fazla başvuru yapan olduğu için ilaçlarda da ciddi derecede azalma olduğunu dile getirdi. İlaç alımının tek başına bir tedavi yöntemi olmaması ve direkt kökten bitirilmesi gerektiğini, bunun için de olabildiğince hijyenik bir ortamda bulunup, evde bulunan bakteri barındıracak eşyaların kaynar suyla temizlenmesi gerekildiği söylendi.

Uyuz vakası nedir?

Uyuz rahatsızlığı akar türlerinden ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Vücudun çoğu bölgesinde oldukça fazla kaşınmaya sebep olur. Dünya’da özellikle yaygın olan bu hastalığa sebep olan şey ise akar türü olan Sarcoptes scabei’dir. Böceğe oldukça yakın olan bu akar, deri altına girmesi sonucunda bilumum cilt yaralarına ve şiddetli kaşınmaya sebep olur. Hastane, huzurevi, askeriye gibi insan topluluğu olan ve aynı eşyaların, aynı kıyafetleri olduğu yerlerde uyuzun olma ihtimali daha fazladır. Uyuz hayvanlardan bulaşan bir hastalık olmadığı gibi krem, solüsyon gibi uygulamalarla hızlı bir şekilde tedavi edilir.

Uyuz olduğunu nasıl anlarsın?

Herkesin de bildiği gibi yaygın olarak gece görülen kaşıntılar sebep olabiliyor. Kırmızı küçük sivilce gibi görülen yara ve döküntü vücudun her yerinde görülebilir. Uyuz akarları genellikle parmak aralarında, dirsek çevrelerinde, penis ve omuz gibi bir çok yerde barınırlar. Ayrıca akarlar deri altında yaşadıkları için, deride küçük oyuklar görülmesi de uyuzdan kaynaklı olabilir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı