Tüm Dertlerin İlacı: Üzüm

Tüm Dertlerin İlacı: Üzüm
Editör: Sessiz Avci SAĞLIK, YAŞAM 22 Kasım 2019
Oy Ver : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Hiç Oy Yok)
Loading...

Türkiye’nin her bir yerinde yetiştirilen üzüm yaprağından tutun da çekirdeğine kadar tam  şifa kaynağı.

Yazın taze olarak toplanan üzüm, Kışında yenilebilmesi için kurutulup, insan sağlığına yararı saymakla bitmiyor. İçinde yirmiden fazla antioksidan sayesinde hücreleri yeniliyor ve kansere karşı mücadelede faydalı oluyor. Şeker oranı yüksek olan bu şifa kaynağı diyabet hastalarının hassas davranması gerekiyor. Binlerce yıl geçmişe sahip olan üzüm Anadolu, Ortadoğu ve Avrupa’da ekimi yapılan ender bir bitkidir. Anadolu’da adının geçtiği zaman dilimini eski yunanlılara kadar götürülebilir. Yeryüzünde 20’den fazla üzüm çeşidi bulunmaktadır. Üzüm meyvesi, asma yaprağı ve çekirdeğiyle yüksek vitaminlere sahiptir. Yüksek antioksidan içeriği ile  diyabet, kanser, hücre yaşlanması ve kalp hastalığı gibi hastalıklara tedavide ekstra bir besin haline gelerek, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olmaktadır.

Son araştırmalara göre göz sağlığı için önemli olduğunu ortaya çıkan üzüm, çekirdeğiyle birlikte tüketilmesi gerekmektedir.

Üzümün ham  haline koruk denilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirici ve cilt hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Koruk suyu özellikle Ege yöresinde  yemeklere ekşitmek için kullanılır. Üzümün kurutulmuş formu ise yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler ve destekler. Üzüm konusunda bir önemli nokta ise içeriğindeki fruktoz oranı yüksek bir meyve olduğu için şeker hastalığı olanlar kontrollü bir şekilde, doğru miktar tüketmeye özen göstermeleri gerekmektedir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Canan Karatay: Yine Ezber Bozdu

Canan Karatay: Yine Ezber Bozdu

Tema Tasarım | Osgaka.com