Son Dakika: Emeklilikte Yaşa Takılanlarla İlgili Kanun Teklifi Verildi mi?

Son Dakika: Emeklilikte Yaşa Takılanlarla İlgili Kanun Teklifi Verildi mi?
Editör: Nezaket Turan GÜNCEL, MANŞET 10 Ekim 2018
Oy Ver : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 OY, ortalama: 5,00 dışında 5)
Loading...

 

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren, emeklilikte yaşa takılanların konusuyla ilgili gelişmeler merak edilmeye devam ediyor. Uzun yıllardır gündemde olan ancak parlemento çoğunluğu oluşmadığı için çözüme kavuşturulamayan erken emeklilikle ilgili düğmeye basılıyor. Son günlerde hükümetin yapmış olduğu açıklamalar ve son olarak bugün Meclis’e taşınan EYT hakkında yeni bir gelişme varmı? İktidar ve muhalefet partisi liderleri konuyla ilgili hangi açıklamalarda bulundu? Tasarı önerileri neleri kapsıyor? Yasayı bekleyen bireyleri sevindirecek haber 2019 bitmeden gelecek mi? İşte emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili son gelişmelerden ayrıntılar…

EYT Teklifine 299 Oy Desteği

Emeklilikte yaşa takılanların konusu uzun zamandır basının gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Öte yandan erken emeklilik hayali kuran binlerce vatandaşta gerek sosyal medyadan gerekse diğer mecralardan seslerini duyurmaya çalışıyor. Vatandaşların seslerine karşılıksız kalmayan muhalefet partilerinin TBMM’ye verdiği yasa teklifi ile EYT konusu yeniden gündeme geldi. İlk açıklama CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan. Edinilen bilgilere göre CHP emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun teklifini verdiğini belirtti. Öte yandan İyi Parti de bu konuda yapılacak tüm çalışmalarda bulunacaklarını ve destekleyeceklerini açıkladı. TBMM’de CHP’nin 144, HDP’nin 65, MHP’nin 50 ve İyi Parti’nin 40 milletvekili bulunuyor. Buna göre de EYT’ye destek verdiğini açıklayan muhalefet partilerinin oyu 299’a ulaşmış oldu.

Kademeli Sistem Uygulanabilir

2 milyon civarında emeklilik müjdesi bekleyenleri ilgilendiren konuyla ilgili farklı düzenlemelerinde olabileceği konuşulan konular arasında. Kulislerde yapılan görüşmelere göre EYT’lileri kapsayan genel düzenlemenin dışında ara formüllerinde hayata geçirilmesi söz konusu. Teklifler kabul edilirse 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olanlarda; kadınlar için 20 erkekler için 25 yıl sigortalılık süresini doldurup 5000 gün prim ödemesini yapmış olanlar emekli olabilecekler.Yorumlar (9 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com