Son Dakika: Asgari Ücrette 2019 Zammı Belli Oldu Mu?

Son Dakika: Asgari Ücrette 2019 Zammı Belli Oldu Mu?
Editör: Nezaket Turan EKONOMİ, GÜNCEL, MANŞET 30 Kasım 2018
Oy Ver : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 OY, ortalama: 5,00 dışında 5)
Loading...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde başlayacak olan asgari ücret zam pazarlık görüşmelerinden hangi sonucun çıkacağı büyük bir merakla bekleniyor. 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren konuyla ilgili işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyonun yeni rakamı belirlemesi için görüşecekleri tarihte nihayet netleşti. Zam pazarlığında hangi konular görüşülecek? Zam miktarı için düşünülen oran ne kadar? 2019 yılında Asgari ne kadar olacak? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları haberimizin detayında…

ASGARİ ÜCRET ZAM GÖRÜŞMELERİ BU HAFTA BAŞLIYOR

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerininde görüşmelerde yer alacağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücret zammının belirlenmesi için 6 Aralık Perşembe günü toplanıyor. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlığını yapacağı toplantıda işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ve işveren tarafını da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor olacak. Yasa gereği toplantıda 5 işçi, işveren ve devlet temsicilerinden de katılımcılarla 15 kişi bulunacak. Komisyonda yer alacak işçi ile işveren temsilcileri asgari ücretle ilgili talep ve görüşlerini iletecekler.

Güncel olarak halen bekar bir işçinin aldığı asgari ücret için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net ele geçen miktar ise bin 603 lira 12 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işveren için toplam maliyeti; bir işçi adına 2 bin 29 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşu sosyal güvenlik primi ve 40 lira 59 kuruşu da işveren işsizlik sigorta fonuna gidiyor. Döviz kurlarındaki dalgalanmayı hatırlatan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ekim ayından itibaren asgari ücretin 2 bin liraya yükseltilmesini öngörmüştü. Perşembe günü toplanacak olan komisyondan hangi kararın çıkacağı merakla bekleniyor.Yorumlar (184 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com