Şehadet getirdim, vurun dedim

Emekliye ayrılan Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele 15 Temmuz darbe girişimi gecesi önemli detayları anlattı. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe gecesi yaşananlar ile ilgili hazırlanan iddianamedeki ifadesinde Koruma Astsubayı Ebubekir Öztürk'ün ifade detayları ortaya çıktı.
Şehadet getirdim, vurun dedim
Editör: İbrahim AVCIL GÜNCEL 8 Eylül 2017
Oy Ver : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Hiç Oy Yok)
Loading...

Koruma Astsubay Ebubekir Öztürk’ün ifadesine göre, 15 Temmuz gecesi saat 23.00 sıralarında darbe haberi alındı. O dönem görevde olan Oramiral Veysel Kösele ve emir astsubayı Yalçın Gül orduevinden Fenerbahçe yelken kulübüne gidildi. Buradan da Heybeliada yakınlarında bekleyen lastik botla TCG Yavuz gemisine geçildi. Öztürk detayları şu şekilde anlattı:

Gemiye 02.40 civarı çıkdı. Gemi komutanı Deniz Kurmay Yarbay Sezai Özgür Öztürk köprüüstünden geldiğinde elinde silah vardı. Elindeki silahı üzerime doğrultarak seni teslim alıyorum” dedi. Bir anda ne olduğunu şaşırdım, daha sonra silahın namlusunu tutarak aşağı doğru çektim. O sırada boğuşmaya başladık.

Namlu dolu ve horozu kalkık bir vaziyetteydi. Boğuşma sesimizi duyan Yalçın astsubay koşarak yanımıza geldi ve silaha sarılıp bana yardım etmek istedi. Üçümüz boğuşmaya başladığımız sırada II. Komutan da olaya müdahil olarak bize yardım etmek istedi. Gemi komutanı tabancayı bacağıma tutarak vururum diyerek bağırıyordu. Ben de silahı açık bölgeye yönlendirmeye çalışıyordum.

Boğuşma yaşadığımız sırada Donanma Komutanı ve Komodor içeriden kapıyı kilitleyerek kendilerini güvence altına aldılar. Biz dört kişi boğuşurken silah açıkta patladı. Boğuşma yaşadığımız sırada Gemi komutanın eli tetikte idi. Silahın patlaması üzerine bir bocalama yaşadık.

KAFAMA VURMAYA ÇALIŞTI

Yaşanan bocalamanın ardından ben görev silahımı çıkardım. Gemi komutanı kafasına vurun şeklinde bağırıyordu. Kendisi de elindeki silahla kafama vurmaya çalıştı. Ben kendimi savunmaya çalışırken, çektiğim silahı dolduruşa getirip gemi komutanına doğrulttum. O sırada tekrar bir boğuşma başladı. Yalçın astsubay yapmayın diye bağırıyordu.

KOMUTANA BİR ŞEY OLMAYACAK

Boğuşma sırasında benim silahım ateş aldı. Sonrasında silah elimden mi düştü yoksa onlar mı aldı hatırlamıyorum. O sırada yerde bir silah daha duruyordu. Yalçın astsubay silahını çekememiş, belinden düşmüştü. Yarbay Sezai Özgür Öztürk tekrar silahını bana doğrultarak, vururum seni, Donanma Komutanının yanına gidiyoruz, kendisiyle sadece konuşacağız, komutana bir şey yapmayacağız” dedi.

ŞEHADET GETİRDİM, VURUN DEDİM

Ellerinde silah olması nedeniyle içeri girmelerine izin vermedim. Kapıyı tutarak içeri girmelerini engelledim. Gemi komutanı sürekli, çekil kenara yoksa ateş ederim diye bağırıyordu. Ben de kendisine beni öldürmeniz gerekiyor, yoksa içeri giremezsiniz dedim. Şehadet getirdim, vurun dedim. Yaşanan olaylar sonrasında beni kapıya kelepçelediler.

 Yorumlar (9 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com