Meksika’da 8.1 büyüklüğünde deprem!

Pasifik Okyanusu açıklarında meydana gelen deprem sonrasında 1000 kilometreden fazla mesafe ciddi şekilde etkilendi. Mexico City'deki binalar bir dakikayı aşkın süre süren deprem sonrasında şiddetli şekilde sallandı. Reuters haber ajansı yaptığı açıklamada, Meksika için alarmların çaldığı, insanların sokağa fırladığı belirtiliyor. Bazı noktalara elektrik verilemiyor. Deprem bölgesindeki altı ülkeye tsunami uyarısı yapıldı. Tsunami dalgalarının kısa süre içerisinde kıyıya ulaşması bekleniyor. Yaşanan deprem Meksika'nın yanı sıra El Salvador, Guantemala, Belize, Honduras ve Nikaragua'da da şiddetli şekilde hissedildi.
Meksika’da 8.1 büyüklüğünde deprem!
Editör: İbrahim AVCIL DÜNYA 8 Eylül 2017
Oy Ver : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Hiç Oy Yok)
Loading...

Meksika’nın güney bölgesinde Theantepec Körfezi açıklarında meydana gelen 8.1 büyüklüğündeki deprem tüm ülkede büyük bir korkuya neden oldu. Pasifik Okyanus’undaki büyük sarsıntı, 1050 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen Mexico City’de şiddetli şekilde hissedildi. Reuters haber ajansı, Deprem sırasında binalar bir dakikadan fazla süre şiddetli şekilde sallandı. İnsanlar oluşan deprem sonrasında kendilerini sokağa attı. Bir çok evin içerisinde oluşan deprem sonrasında ev eşyalarının devrildiği görüldü.

Yaşanan 8.1’lik deprem sonrasında ilk can kaybı dakikalar önce haber ajanslarına düştü. Meksika’nın Chiapas eyaletinde üç kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

AP haber ajansına konuşan Chiapas sakinleri, evler sakız gibi hareket etti. Elektrik ve İnternet bağlantısı anında gitti” diyerek yaşanan depremi korkuyla anlattı.

ALTI ÜLKEYE TSUNAMİ UYARISI

Pasifik Okyanusunda gerçekleşen deprem sonrasında altı ülkeye tsunami uyarısı yapıldı. Uyarı yapılan ülkeler, Meksika, Nikaragua, Ekvador, Honduras, Guatemala ve Panama.

Deprem nedeniyle oluşan tsunami dalgaları üç saat içerisinde kıyıya ulaşması bekleniyor.

SARSINTI HARİTASI DEHŞETE DÜŞÜRDÜ

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) sarsıntı haritası görüntülerini paylaştı. Meydana gelen deprem Meksika’nın haricinde Guantemala, Belize, Honduras, El Salvador ve Nikaragua’da da hissedildi.

Reuters haber ajansı, 8.1’lik depremin 1985 yılından bu güne bölgede oluşan en büyük deprem olduğunu açıkladı. 1985 yılında meydana gelen depremde binlerce insan hayatını kaybetmiş ve bir çok bina yıkılmıştı.

GAZETECİ DEPREMİ ANLIK PAYLAŞTI

Depremin olduğu sırada Puerto Escondido’da bulunan CBS televizyonu gazetecisi Jeff Paul, peş peşe Twitter hesabından deprem mesajları paylaştı. Yerin hareket ettiğini belirten Paul, insanların yaşadığı paniği ve havuzdaki suyun hareketini gösteren video görüntüsü paylaştı.

Bu arada yaşanan büyük deprem sonrasında artçı depremler meydana gelmeye devam ediyor. Peş peşe olan artçı depremlerin büyüklükleri ise 4.9 ile 5.7 arasında.Yorumlar (18 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com