Kim Jong Nihai Gayemiz ABD ile Güç Dengesi Tesis Etmek

Kim Jong Nihai Gayemiz ABD ile Güç Dengesi Tesis Etmek
Editör: İbrahim AVCIL DÜNYA 17 Eylül 2017
Oy Ver : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Hiç Oy Yok)
Loading...

Kuzey kore 15 Eylül 2017’de gerçekleştirmiş olduğu füze denemesinden sonra konuştu. Ülkesinin gelen tüm baskı ve yaptırımlara rağmen nükler silah geliştirmesini hiç bir suretle durdurmayacağını ve geliştirmelerin devam edeceğini söyledi. Kim Jong nükleer silah geliştirerek ABD ile gerçek güç dengesini oluşturacaklarını dile getirdi.

Kim Jong, “Büyük güç şovmenlerine, onların sınırsız yaptırım ve engellemelerine rağmen ülkemizin nükleer gücünü tamamlama amacına ulaşacağını açıkça göstereceğiz. Nihai amacımız ABD ile gerçek güç dengesini tesis etmek ve Amerikalı yöneticilerin askeri bir seçenekten bahsetmeye cesaret edememesi.” ifadesini kullandı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, 15 Eylül sabahı yapılan füze atış denemesinde bir füze fırlattığını ve 770 kilometreye kadar yüksekliğe çıkabilen, havada 3 bin 700 kilometre gibi büyük bir mesafe kateden füzenin yapılan atışları beklentilerin çok ötesinde bir sonuç ile Büyük Okyanus’a ulaştığını açıklamıştı.

Kuzey Kore daha öncede, 29 Ağustos 2017 tarihinde de Hwasong-12 tipi orta menzilli balistik füze fırlatmıştı, Japonya’ya mesaj niteliği taşıyan japonya’nın üstünden Büyük Okyanus’a düşmüştü.

Pyongyang, 2006 yılından bü güne kadar 6. güçlü nükleer denemesini yaptı. Bu ABD’nin elini güçlendirmiş ve Kuzey Kore ülke yönetimine yeni ekonomik yaptırımların yapılması için hazırlanan karar tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) kabul edilmişti.

KAYNAK AAYorumlar (10 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com