Kadın şehidimiz hakkında bilinmeyen detaylar: Önce hukuk kazandı sonra askerliği seçti

Kadın şehidimiz hakkında bilinmeyen detaylar: Önce hukuk kazandı sonra askerliği seçti
Editör: Sessiz Avci GÜNCEL 11 Aralık 2019
Oy Ver : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Hiç Oy Yok)
Loading...

Şırnak’ta kurulmuş bir bombanın imhası için giden Astsubay Esma Çevik, lise hayatını bitirdikten sonra hukuk fakültesinde öğrenim görmeye hak kazandı. Bir süre hukuk fakültesinde bulunduktan sonra astsubaylık okulunda eğitim görmek istedi. İlk tayini çıktığında mahallesinden eğlenceli bir şekilde güle oynaya uğurlandı. Esma Çevik’in ailesi birkaç yıl önce Tekirdağ’dan İstanbul’a taşındılar. 2 kardeşi olan Esma Astsubay, en büyükleriydi.

Küçük yaşlarda Bayrampaşa’da Altıntepsi Mahallesi’nde ikamet etti. Oturduğu semtte, mahallesinde ki insanlar Esma Çevik’in sert bir yapısı olduğunu ve çok akıllı olduğunu söylediler. Çevik’in hayalinde avukat olmak vardı. Örnek aldığı kişi ise annesiydi. Annesi Nebahat Gözüaydın çocuklarının topluma yararlı bireyler olmasını ve eğitime ara vermemelerini istiyordu. Esma Çevik Bayrampaşa’da bulunan Hüseyin Bürge Anadolu Lisesi’nde öğrenim görüyorken, bir yandan da bujiteri atölyesinde çalışıp, para kazanıyordu.

Avukat olmak istiyordu

Lise hayatını oldukça başarılı geçiren Esma Çevik, arkadaşlarının arasında lider ruhlu olan ve öğretmenlerinin çok değer verdiği birisiydi. Lise hayatını bitirdikten sonra Üniversite için adım attı. Gösterdiği gayret sonucunda Hukuk Fakültesini kazandı. Okulu şehir dışındaydı ve bir süre gidebildi. Annesiyle babası ortak bir karar altında birbirlerinden ayrılmaya karar verdi. Çevik şehir dışında daha fazla okuyabilecek maddi imkanı bulamadı. O dönem annesine yük olmak istemeyen Esma Çevik, Astsubaylık sınavına girmeye karar verdi. Kolaylıkla sınavı kazandı. Yatılı okuyacağı bu okulda annesine yük olmamak ve okulunun ilerlediği zamanlarda para kazanabileceği için ailesini de geçindirebilecekti.

Esma Çevik 2011 yılında okulundan mezun oldu ve çalışma hayatına başladı. Jandarma Trafik ekibinde göreve başladı. Kendi adetlerine göre asker olacaklar için davul zurnalı düğün tadında eğlence yapılırmış. Annesi Nebahat Gözüaydın bu adeti kızı içinde yaptı ve eline kına yakıldı.

Esma Çevik’in kardeşi de ablasını örnek alarak polis olmak istedi. Lakin Esma Çevik tehlikeli bir meslek olduğu için kardeşinin polis olmasını istemedi.

 

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com