Irak İçin Siyasetin Gerilimli Günleri Devam Ediyor

Irak siyasi anlamda oldukça zorlu günler yaşıyor. Bu günlerde siyasi anlamda kartların yeniden dizildiğini söylemek mümkün. Bağdat ile Erbil arasındaki gelişmeler sürekli olarak nabzın yüksek olduğu ve hızlandığı bir dönemden geçiyor. Bu süreç içerisinde; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; komşu ilişkilerindeki bir temas olmak üzere Irak'a giderek durumu yakından gözlemledi. 
Irak İçin Siyasetin Gerilimli Günleri Devam Ediyor
Editör: Elif Gülerden SİYASET 12 Ekim 2018
Oy Ver : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Hiç Oy Yok)
Loading...

Irak siyasi anlamda oldukça zorlu günler yaşıyor. Bu günlerde siyasi anlamda kartların yeniden dizildiğini söylemek mümkün. Bağdat ile Erbil arasındaki gelişmeler sürekli olarak nabzın yüksek olduğu ve hızlandığı bir dönemden geçiyor. Bu süreç içerisinde; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; komşu ilişkilerindeki bir temas olmak üzere Irak’a giderek durumu yakından gözlemledi.

Irak; Gevşek Bir Siyasi Duruma Sahip

Mevlüt Çavuşoğlu; durum değerlendirmesi sırasında; Irak için büyük bir siyasi boşluğun var olduğunu söyledi. Özellikle genel durum ele alındığında; Irak içerisinde gerçekleşen bu durumdan Türkiye’nin uzak kalmasının mümkün olmadığını da açıklamalarına ekledi.

Irak siyasi açıdan zor bir süreç içerisinde iken yapılan görüşmelerde Cumhurbaşkanı Behram Salih ile 3 saat kadar görüşme sağlanmış ve detaylı bir inceleme amaçlanmıştı. Türkiye ve Irak ilişkileri baz alınarak yapılan görüşme sırasında Irak siyasetindeki boşluklar da net bir şekilde gözlemlenmiş oldu.

Irak Siyasi Aşamada Zorlanacak

Yapılan görüşmeler sonucunda Bakan Mevlüt; yeni bir sisteme geçiş yapan Irak için şu anda hem içeride hem de dışarıda zor bir sürecin yaşanacağını belirtti. Irak uzun bir süredir Şii ve Sünni tartışmalarına yuva olmuş ve Kürtler bu süreç içerisinde bir katalizör olmayı başarmıştı. Şu anda Celal Talabani bir birliktelik sağlamayı başarmış durumda başkanlığını devretti. Yeni süreç içerisinde de tekrardan bu tartışmaların alevlenmesi mümkün gibi görünüyor.

Sorunların üstünün örtülmemesi gerektiği bu dönemde Irak iç siyasini doğru bir şekilde yürütmez ise dış siyasette de başarılı olamayabilir.Yorumlar (11 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com