İnsan kaçakçılığına büyük darbe!

Kaçak yolcuları Avrupa'ya götürmek için Karadeniz'i mesken edinen İNSAN tacirleri, Türk Sahil Güvenlik engeline takıldı. Güvenlik ekipleri Karadeniz bölgesinde sadece bir ayda 522 kaçak göçmeni yakalayarak işlem yaptı.
İnsan kaçakçılığına büyük darbe!
Editör: İbrahim AVCIL DÜNYA 10 Eylül 2017
Oy Ver : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Hiç Oy Yok)
Loading...

Ekonomik şartların veya Avrupa hayali nedeniyle yurt dışına kaçmak isteyen kişiler insan tacirlerinin eline düşüyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı, çeşitli nedenlerden dolayı Avrupa ülkelerine kaçak olarak giriş yapmak isteyen göçmenlerin son dönemlerde rotasını Karadeniz’e çevirdiğini tespit etti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın yaptığı keşif sonrasında kaçakçıların Kırklareli-İğneada bölgesinden Kastamonu-Cide bölgesine kadar olan 600 kilometrelik hatta yeni rotalar oluştuğunu tespit etti. Gözlemlenen yeni gelişmeler sonrasında hızlı bir şekilde önlem alan Sahil Güvenlik Komutanlığı, sadece bir ay içerisinde Karadeniz’den Romanya ya da Bulgaristan’a geçmek isteyen 522 kaçak insanı yakaladı. Komutanlık bölgede iki arama kurtarma gemisi, 15 bot ve bir uçakla görevini sürdürüyor.

KARADENİZ YOĞUNLUĞU

Özellikle Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle çok sayıda zor durumda olan mülteciler hayatlarını kurtarmak adına Avrupa’nın çeşitli ülkelerine kaçak yollardan gitmeye çalışıyor. Alınan önlemler sonrasında Bodrum’dan Çanakkale kıyılarına kadar yapılan göçmen kaçakçılığında büyük azalma yaşanırken, kaçakçıların Bodrum ve Çanakkale bölgesini kullanamaması nedeniyle yeni rotasını Karadeniz’de belirlediği tespit edildi.

Büyük kısmın Suriye’liler den oluştuğu, Afganistan ve Irak gibi ülkelerden gelen göçmenlerin Bulgaristan ve Romanya’ya kaçırmak istiyor. 13 Ağustos tarihinde Romanya kıyılarında yakalanan 68 Iraklı Türkiye’nin İğneada kıyılarından yola çıktığı belirtildi. 24-26 Ağustos aralığında 72 göçmen Bulgaristan’a gitmek isterken denizde yakalandı.

İKİ GEMİ DEVRİYE GEZİYOR

Türkiye altı ülke ile il sınırına sahip. 8 bin 337 kilometre olan kıyı şeridi Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından 7/24 gözetim altında. Deniz üzerinde her türlü işlenebilecek suçun önüne geçmek için iki konvet gemi Karadeniz’de sürekli devriye geziyor.Yorumlar (12 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com