Havalimanında ölü martı alarmı

Türkiye Hava Yolları (THY) kadın pilotu 80 feet civarında piste iniş yaparken pist üzerinde martı çarptı. Kadın pilos, martı çarptı. Belki ölüsü pistin üzerindedir dikkatli olun" anonsu yapınca üç uçak pisti pas geçti.
Havalimanında ölü martı alarmı
Editör: İbrahim AVCIL GÜNCEL 8 Eylül 2017
Oy Ver : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Hiç Oy Yok)
Loading...

Bugün Atatürk Havalimanı’nda ilginç bir olay gerçekleşti. THY’ye ait TK 673 sayılı Mombasa – İstanbul seferi uçağı inişe geçtiği sırada martıya çarptı. Martı’nın uçağa çarpması sonrasında kadın kaptan pilot durumu Atatürk Havalimanı Hava Kontrol Kulesi’ne rapor geçti. Uçağın inişte 80 feet (25 metre) yükseklikte çarptığı martının ölüsü piste düşmüş olabileceğini aktaran kadın kaptan pilot kuleye uyarıda bulundu. Kadın pilot, Efendim 80 feet civarında piste iniş gerçekleştirirken martı çarptı ölüsü belki pist üzerindedir bilginiz olsun” diyerek kuleyi bilgi geçti.

Olayın yaşandığı esnada iniş için sıra bekleyen THY Riyad-İstanbul ve Kopenhag-İstanbul seferini yapan uçak ile Azerbaycan Hava Yolları’na ait Bakü-İstanbul uçağı pisti pas geçti. Saat 10.30 sırası yaşanan olay sonrasında pistte kuş ölüsü arandı. Martının çarptığı uçak bakıma alınırken uçağın hasar görüp görmediği tespit edilmeye çalışıldı.

EN ÇOK MARTI VE LEYLEK ÇARPIYOR

Uçaklara iniş kalkışlarda en çok çarpan kuş türleri başında martı ve leylekler geliyor. Kuş çarpmalarını engellemek için yırtıcı kuş sesi çıkartan mobil araçlar ve en çok kuş çarpımı görüldüğü Ataköy-Florya yönündeki pistte 4 adet patlar kuş kovma cihazı bulunuyor. Yaklaşık 6 kilogramlık bir kuşun saatte 300 kilometre hızla giden bir uçağa çarpma sonrasında 550 kilogramlık bir basınç uyguladığı belirtiliyor. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda en yoğun kuş çarpma olayı Ataköy-Florya yönündeki 05-23 nolu pistte meydana geliyor.

 Yorumlar (9 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com