Gizli kriz ile insanımızın imtihanı

Son zamanlarda özellikle çevremde insanların ekonomik zorluk yaşadıklarını görüyorum. Herkes bir şeyden şikayetçi durumunda. İnsanlar sıkıntı çektiklerini dile getiriyor ve mevcut olan hükümetten yana aslında şu şekilde yapsalar diye fikirlerini beyan ediyorlar.

Tabi ki özgür bir ülkedeyiz. Herkes istediği düşünceyi fikri rahatça dile getirebiliyor. AK Parti 16 yılı aşkın bir süredir iktarda olan bir parti. Bu ülkeye çok şey kattığına cani gönülden inanıyorum. Eski bir Türkiye vardı. Güçsüz Avrupa güçlerinin her dediğini yapan veya yapmak zorunda kalan. IMF’in kokereç yemeyin dediği günleri bile yaşadı bu ülke. Para veriyorlar ya her şeyimize karışmazlarsa olmazlar. Her hükümet kendi zamanında en iyisini yapmaya çalışmıştır elbet. Bundan şüphemiz yok ancak AK Parti hükümeti vizyonuyla bu ülkeye bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm hükümetlerden çok fazlasını kattığını belirtebilirim. En azından dışarı borcumuz yok. Borcumuz yok derken dile getirilen, anlaşmalar dahilinde ödenen borçlardan bahsetmiyorum.

Yani sonuç olarak rahatız tabi ki zorluklar yaşıyoruz. Son zamanlarda Suriye’li kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntılar. Ülkemize göçmen olarak gelmeleri, gelsinler başımızın üzerinde yerleri var ancak farklı bir kültür zorluklar anlaşmazlıklarda oluyor. İnşallah daha da iyiye gidecek biz asıl konumuza dönelim.

Peki her şey böyle iyi güzelken, Suriye’ye bile yardım edebilirken piyasada neden bu kadar sıkıntı var. Bunu bana birinin anlatması gerekiyor. Kiminle konuşsam, dinlesem hep aynı sıkıntı para yok. Hani insan hissediyor da hepimiz belli bir yerde çalışan insanlarız. Ancak genel duruma baktığımız zaman bir sıkıntı var.

Bunun birazda FETÖ terör örgütünün çökertilmesine de bağlıyorum. Çok ciddi sayıda insan vatana ihanet ettiği ortaya çıktı. Bu insanlar öyle sıradan insanlarda değildi. Bir çoğu kurumlarda, firmalarda, hatta holdinglerde yöneticilik yapan insanlardı. Bu firmalarda çalışan, ancak yapılan ihanetin farkında olmayan insanlarda vardı. Veya bu firmaların ürettiği mallar, o malları alan veya farklı ticaret kanallarında satan insanlar vardı. Bu durumda biraz piyasayı etkilediğine inanıyorum. Ancak hainden gelecek paraya, eğer o hainlerden gelip de durumumuz iyi olacaksa varsın aç kalalım, hatta ölelim daha iyi. Vatanımız uğruna rahatça huzurlu yaşayalım bu yeterli.

Sadece yaptığımız durum tespiti. Öyle olmasını istemesek de birazda olsa etkilemişe benziyor. Onun haricinde yaz dönemlerinde yani yeni çıktığımız şu dönemlerde piyasaların durgunluğu da var. Misal bir televizyon kanalında veya internet sitesinde ürün satan, hizmet veren kişiler kimlere hizmet verecek? Millet tatiline çıkmış, denize girip kumsalda güneşleniyor. İnsan bulamıyorsun sokaklardaki, bulup ürün satasın, hizmet alasın.

Yani sonuç olarak her şeyin bir cevabı var. Ama yine de bahane veya nedeni ne olursa olsun gizli bir kriz var. Bunu herkes dile getiriyor. Parası olanda getiriyor, artık dedim ya bahane olmuş durumda.

Allah sonumuzu hayır etsin diyelim. Krizsiz sorunsuz, huzurlu bir yaşam dileğiyle…

 

Ümit ERTEKİN

[email protected]

Çekinmeden mail atabilirsiniz, elimden geldiğince tüm maillere cevap veriyorum.Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Fenerbahçe’de sorun nedir?

Fenerbahçe’de sorun nedir?

Tema Tasarım | Osgaka.com