Ana Sayfa DÜNYA 17 Kasım 2017 283 Görüntüleme

Katalonya’da ilk Anket Sonuçları ERC ‘nin Seçimleri Kazanacağını Gösteriyor

Katalonya’da ilk Anket Sonuçları ERC ‘nin Seçimleri Kazanacağını Gösteriyor

Katalan parlamentosunun feshinden ve Katalonya bölgesinde 21 Aralık’ta erken yerel seçim yapılması kararından sonra yapılan ilk seçim anketleri, Madrid tarafından müdahale edilen eski Katalan parlamentosunun oluşumuna benzer sonuçlar verdi. Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti’sinin (ERC) seçimleri kazanacağını gösteriyor. Ankete göre Oriol Junqueras’ın partisi ERC, 135 kişilik bölgesel mecliste 45 ila 46 sandalye kazanabilecekken, Eski Katalan Lider Carles Puigdemont’un PdeCat partisi 14 ila 15 üyelik kazanacak.

2. parti güvenlik durumlarında özerk yetkilerin devlete devredilmesi yanlısı 

İkinci parti olarak on yıl önce Katalonya’da doğan devlet düzeyinde bir parti olan Ciudadanos’u gösteriyor. Anketlerde, anayasanın 155’nci maddesinin savunucusu ve seçimlerde yer alacak ilk sendikalist parti Ciudadanos’un, Sosyalist partinin (PSC) önünde yer alacağı, oy tahmininde ise üçüncü sırada yer alacağı görülüyor.

Üçüncü sırada Sosyalist Parti (PSC) yer alırken, dördüncü sırada ise Belçika’da haftalardır sürgünde bulunan, Katalonya Eski Başkanı Carles Puigdemont’un önderliğindeki PdeCat bağımsızlık formasyonu bulunuyor.

Bağımsızlık yanlısı 5 parti seçimlere katılacak

Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau Ballano’nun yanında yer alan sol parti CatEnCom ne anayasanın 155’nci maddesini savunuyor, ne de bölgenin bağımsızlığını savunuyor. Kabinede Madrid’den yönetilen bir oluşum olan muhafazakâr parti olarak Halk Partisi (PP) ve radikal sol görüşlü Katalonya Halk Birliği (CUP) yer almakta.

Bağımsızlık yanlısı partilerin 5 tanesi seçimlere katılma kararı aldı. Partiler arasında tek bir listenin oluşturulması düşünülse de nihayetinde bir anlaşmaya varılamadı. Adayların seçim kuruluna bildirilmesi için son başvuru tarihi 17 Kasım’da sona eriyor.

Katalonya’nın bağımsızlık ilanının ardından İspanya yönetiminin Katalan parlamentosunu feshettiğini bildirmişti. Bu gelişmenin ardından Katalonya bölgesinde 21 Aralık’ta erken yerel seçim yapılması kararlaştırılmıştı. Bu nedenle İspanya yönetimi ve Madrid yönetimi arasındaki krizin 21 Aralık’ta önemli bir noktaya gelmesi bekleniyor.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, tek taraflı bağımsızlık ilanının ardından Katalonya Özerk Bölgesine yaptığı ilk ziyarette, “Yeni bir siyasi döneme başlamak için büyük bir katılım istiyoruz. Sosyal gerginliği azaltmak ve ekonominin zarara uğramasını durdurmak için normalliği acilen Katalonya’ya geri getirmeliyiz” ifadelerini kullanmıştı.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Suudi Veliaht Prensine şok!

Suudi Veliaht Prensine şok!

haber gönder