Ana Sayfa GÜNCEL, SAĞLIK 17 Mart 2018 204 Görüntüleme

Kansere Yerli Hamle Geliyor

Kansere Yerli Hamle Geliyor

Hükümet, korunma sanayisi ve yenilenebilir enerjiden sonra Türkiye’nin en büyük yerli imal teşvikini ilaç sanayisine verecek. Başbakan Destekçisi Mehmet Şimşek başkanlığında bir araya gelen Sağlık Ekonomik Koordinasyon Heyeti, dünya devi ilaç şirketlerini yerli imal ve yerli ortak için Türkiye’ye davet etme kararı aldı. Türkiye, yan rehabilitasyonlarla beraber her sene 2.5 milyar liralık kanser ilacını ithal ediyor.

Yüzde 100 yurtdışına bağımlı olunan kanser ilaçlarının yerli üretimiyle hem Türkiye dünya ilaç pazarında sıçrama yapacak hem de stratejik ürüne bağımlılık sona erecek. Hükümet, dünya devi ilaç firmalarını yerli kanser ilaç üretimi için Türkiye’ye çağıracak. Roche, Novartis gibi dünya ilaç devi firmalara kanser ilacı üretimi için Türkiye’ye fabrika yatırımı teklifi yapılacak. En iyi teklifi veren firmaya belirli bir süre alım garantisi verilecek. İlaç sanayii Ar-Ge’si geliştirilecek.

Türk mühendisler Ar-Ge çalışmalarında yer alacak. Türkiye’de kanser ilaç üretimi için yerli firmalara ‘know-how’ ortamı oluşturulacak. Yerli ortaklık gerçekleştirilebilecek. Patentini Türkiye’de alan ürünün dünyanın neresine satılırsa satılsın Türkiye’nin ihraç kalemleri arasında yer alacak. Böylelikle Türkiye ilaç sanayisinde yüksek teknolojili ürün ihracat eden ülkeler arasına girecek.

7 YIL ALIM GARANTİSİ Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

haber gönder