Ana Sayfa DÜNYA 30 Ekim 2017 316 Görüntüleme

Kanada İspanya’nın Bütünlüğünden Yana

Kanada İspanya’nın Bütünlüğünden Yana

Başbakan Trudeau, bazı incelemeler yapmak için geldiği Montreal’de yaptığı basın toplantısında, Katalonya özerk yönetimi parlamentosunun kendi başına aldığı bağımsızlık ilanına ilişkin “Kanada, birleşik İspanya’yı destekliyor.” ifadelerini kullandı.

Trudeau, Kuzey Irak’ta yapılan ‘Bağımsızlık Referandumu’na yönelik “saygı duyarız” açıklamasında bulunmuştu.
ÖNEMLİ İÇ TARTIŞMALARI ANLIYORUZ
İspanya’da Katalonya konusunda çok sayıda iç mesele bulunduğuna dikkati çeken Trudeau, “Yaşananların önemli iç tartışmalar olduğunu anlıyoruz. Biz sadece bu tartışmaların İspanyol Anayasası’na, uluslararası hukuk ilkelerine ve hukukun üstünlüğüne göre yapılması çağrısında bulunuyoruz. Kanada birleşik İspanya’yı destekliyor.’’ diye konuştu.


KATALONYA’NIN BAĞIMSIZLIK İLANI
İspanya’nın doğusundaki Katalonya özerk yönetimi parlamentosu, dün yapılan oylamayla bağımsızlığını ilan etmiş, İspanya Senatosu da Katalonya özerk yönetimi hükümetinin feshedilmesi ve 6 ay içinde erken yerel seçime gidilmesini öngören anayasanın 155. maddesini uygulaması için merkezi hükümete yetki vermişti.
Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Katalonya’nın bağımsızlık ilanının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AB açısından değişen bir şey olmadığını kaydetmiş ve ” İspanya, bizim tek muhatabımız olmayı sürdürüyor.” ifadesini kullanmıştı.

.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

haber gönder