Ana Sayfa GÜNCEL, MANŞET, TEKNOLOJİ 27 Mart 2018 714 Görüntüleme

İnterneti kim icat etti?

Paket anahtarlama yöntemi, bugün hala veri aktarımının temeli. Birisine e-posta gönderdiğinizde, göndermeden önce alıcıyla bağlantı kurmaya gerek kalmadan, e-posta paketlere ayrılır ve tüm paketler yeniden birleştirilip alındıktan sonra okunabilir.
İnterneti kim icat etti?

Çoğumuzun İnternet olarak düşündüğü şey, gerçekten operasyonun güzel yüzüdür – tarayıcı pencereleri, web siteleri, URL’ler ve arama çubukları. Ama gerçek internet, bilgi otoyolu arkasındaki beyin, birisinin World Wide Web’e ulaşabilmemiz için geliştirmesi gereken karmaşık bir protokol ve kurallar dizisidir . Bilgisayar bilimcileri Vinton Cerf ve Bob Kahn , bugün kullandığımız İnternet iletişim protokollerini ve internet olarak adlandırılan sistemi icat etmekle tanınıyor.

İnternetteki mevcut yinelemeden önce, bilgisayarlar arasındaki uzun mesafeli ağ iletişimi, ilk olarak UCLA ve Stanford’daki iki araştırma ekibinin 1969 deneyinde gerçekleştirildi. Sistem, komşu bilgisayara giriş yapmak için ilk girişimi sırasında düşmesine rağmen, Leonard Kleinrock liderliğindeki araştırmacılar, ilk iki düğümlü ağı oluşturmayı başardı. Deney aynı zamanda iki bilgisayar sistemi arasında veri aktarımı için bir yöntem olan “paket anahtarlama” nın ilk testiydi. Paket anahtarlama, bilgiyi daha sonra farklı kanallar arasında taşınan ve hedeflerine yeniden monte edilen daha küçük “paketler” halinde ayırır. Paket anahtarlama yöntemi, bugün hala veri aktarımının temeli. Birisine e-posta gönderdiğinizde, göndermeden önce alıcıyla bağlantı kurmaya gerek kalmadan, e-posta paketlere ayrılır ve tüm paketler yeniden birleştirilip alındıktan sonra okunabilir.

Cerf ve Kahn, 1980 yılında paket anahtarlamayı kullanarak veri aktarımı için bir dizi yönerge geliştirmiş ve bu yönergeleri TCP / IP veya İletim Kontrol Protokolü ve İnternet Protokolü olarak adlandırmışlardır. Protokolün TCP bölümü, ağ üzerinden geçmeden ve geldikten sonra paketin açılmasından önce verileri paketlemekten sorumludur. IP bileşeni gezi koordinatörü olarak hareket eder ve başlangıç ​​noktasından bitiş noktasına kadar bilgi hareketini eşler. Kleinrock’un deneyi, iki bilgisayar sistemi arasındaki tek bir ağın mümkün olduğunu kanıtlasa da, Cerf ve Kahn’ın TCP / IP’si, birbirine bağlı ağların verimli ve geniş bir ağı için omurga sağladı – böylece “İnternet” ismi. TCP’den önce başka protokoller geliştirilmiş ve kullanılmış olmasına rağmen . / IP, dosya aktarım protokolü ( FTP)) ve ağ kontrol protokolü (NCP), bugün bildiğimiz internet, Cerf ve Kahn’ın “ağlar ağı” temelinde inşa edildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

haber gönder