Ana Sayfa GÜNCEL 21 Mart 2018 305 Görüntüleme

İlkbahar Ekinoksu nedir? 21 Mart İlkbahar Ekinoksu Etkileri Nelerdir?

Bu gün ve genel olarak baharla birlikte tanrı Hors - bahar, büyüyen güneş ile ilişkilidir. Bu tanrı ismini Hırvatistan'a verdi (Zagreb şehri 21 Mart'ta efsaneye göre kuruldu) ve Zaporozhye'deki Khortitsa adası.
İlkbahar Ekinoksu nedir? 21 Mart İlkbahar Ekinoksu Etkileri Nelerdir?

Ekinoks Her gün değil, tek seferlik bir andır. Güneş göksel ekvatordan geçtiğinde. Mevcut yüzyılda, yıla bağlı olarak 20 veya 21 Mart’ta gerçekleşir. Bu, ışığın üstesinden geldiği ışık ve karanlığın dengesidir ve doğa hızla kış uykusundan uyanır. İnsanlar ayrıca, bu dünyada neşeyle ve sevinçle yaşamanın mümkün olduğunu ve sadece bir sonraki hasata kadar her tahıl için çalışmanın başlama zamanıdır.

Pagan toplumunda, zamanın geçişi doğanın ritimlerini yansıtır. İnsanlar gündüz ve gece değişimini, ayın evrelerini ve mevsimleri görüyorlar. Zamanın koruyucuları olarak güvenle çağrılabilecek rahipler, değişen mevsimlerin düzenini belirlediler. İnsanlar bu süreçte mevsimlerin değişimini ve Güneş’in rolünü uzun zamandır fark etmişlerdir.

Bu nedenle, bize doğanın kendisi tarafından verilen dört tarih – iki ekinoks ve iki gündönümü. Dört ara daha fazla gün ile birlikte Yılın Çarkını oluştururlar. Slav, Cermen ve İskandinav halkları ve Keltlere – sezon ve ekinoks için en büyük bağlayıcı milli bayramlar, gündönümleri ılıman iklimde yaşayan kişilerde gözlenen dikkat çekicidir.

Daha sıcak bir iklimde (Yunanistan, Mısır, Orta Doğu, Çin) mevsimlerdeki değişim daha az belirgindir, dolayısıyla takvim lunisolar. Ve ekvator ikliminde yılın hiçbir kavramı yoktur.

Bir dizi insan için, yıl ekinoksla başlıyor. Orta Asya’da, İran ve Türkiye’nin bazı bölgeleri, yılı açmak için kullanılan Navruz bayramını kutlamakta ve kelimenin tam anlamıyla “yeni bir gün” anlamına gelmektedir.

Almanlar bahar ekinoksu “Ostara” nın gününü çağırdı. Bazı dillerde, bu kelime şimdi Paskalya bayramı olarak adlandırılıyor. Ve bir kökten Ostar kelimesi “doğu” (ost) ve “şafak” (Yunan Eos) kelimesiyle. Ayrıca putperest zamanlarda, Paskalya tavşanı imajının kökleri ayrılır. 21 Mart’ta Almanlar tavşan ve tavşan avlamıştı. Sonra hayvan tanrıça Frigg’e kurban edildi. Bu tatilde yiyebileceğiniz tek et tavşaydı.

Wiccan geleneğinde Tanrıça yine bir genç kız olur tutan ve Allah büyür ve genç bir adam olur ve bir sonraki festivalde (Beltane, 1 Mayıs) iki severler, ancak henüz evlenmedi insanlar gibi yaşamak kadar. Bu nedenle, bu zaman aynı zamanda insanların bir çift bulmalarını ve kendilerini duygularda açıklamanın daha kolay olduğu zaman aşk zamanıdır.

Bu gün ve genel olarak baharla birlikte tanrı Hors – bahar, büyüyen güneş ile ilişkilidir. Bu tanrı ismini Hırvatistan’a verdi (Zagreb şehri 21 Mart’ta efsaneye göre kuruldu) ve Zaporozhye’deki Khortitsa adası.

Bulgaristan’da, o gün, çöp ve gereksiz şeyler toplanır ve yakılır. Günümüzde, yılanlar, kurbağalar ve sineklerle sivrisineklerin uyanacağına inanılmaktadır. Bu tatsız yaratıkları atlatmak ve yangınlar düzenlenmişti, çünkü eski şeyleri toplayanlardan ya da sadece açgözlü olanlardan başlamış olduklarına inanılıyordu.

Batı Ukrayna’da, evi o gün bir balta ile takip ettiler; Ayrıca bu günlerde, bir şey söylemeden önce iyi düşünmeli, çünkü kelimeler özel bir güce sahip ve herhangi bir olumsuz “ilgiyle” geri dönecektir.

Başka bir Slav geleneği – hamurdan kurtçuklar. Çöller hazır olduğunda, gökyüzüne fırlatıldılar. Bir çile daha çok attığınız zaman, bu yıl daha fazla mutluluk ve sağlık elde edeceksiniz. Tabii ki, bir gaga yakalamak için gereklidir. Daha fazla larks bir kehanet yöntemi olarak davrandı. Farklı nesneler pişirdiler ve her nesne bir şey ifade ediyordu. Örneğin madeni para, zenginlik, halka – evlilik, bir kağıt parçası – bilgi ve bilgelik anlamına geliyordu.

Japonya’da, bahar ekinoksunun gününü kutlayın – Sumbun, ama chi. Vernal ekinokstan üç gün önce başlayan haftalık periyot, Higan olarak adlandırılır. Bu sırada Japonlar atalarının mezarlarını ve güney bölgelerinde kiraz çiçekleri ziyaret ediyorlar.

Arnavutluk’ta bu, “Bahar Günü” olarak adlandırılan resmi izin günüdür. Günün sembollerinden biri, büyüyen güneş ve yeşil dalları simgeleyen bir ateştir.

Hristiyanlığın ortaya çıkışıyla, bahar tatilleri biraz bölünmüştü. gündönümü çok gün Lent denk geldiğini göz önüne alındığında, ritüelleri bir parçası, bir kısmı (Batı Avrupa ve Latin Amerika’da Apakurya karnavallar) önceki bir tarihe taşındı – sonrası için.

Bir versiyona göre, yumurta boyama geleneği de Slavların ve Almanların putperest inançlarına dayanıyor. Yumurta yeni bir hayatın sembolüdür. Biraz ısınmaya değer – ve birkaç hafta sonra bir canlı varlığını ortaya çıkar. Normal bir yumurtadan her zaman kimlerin yumurtadan çıkacağını biliyoruz – tavuk, güvercin veya kertenkele.

Dekore edilmiş bir yumurta, kabukta yazılı olana bağlı olarak iyi bir hasat, sağlık, sevgi ya da ruhsal gelişim için bir dilek. Veya basit bir renkli yumurta veya soyut bir tasarım durumunda, beklenenden daha iyi olma arzusu. Çocukların ebeveynlerinden daha iyi olmalarına ve yaşamlarında daha fazla başarıya ulaşmalarına izin verin, herkes kendi yoluna gitsin – böyle bir mesaj ellerindeki renkli bir yumurtayı tutarak okunabilir.

Günün renkleri açık yeşil, beyaz, sarı. Çiçekler – tercihen ilk bahar çiçekleri, beyaz veya sarı. Semboller – bir yumurta, bir tavşan veya bir tavşan, genç sürgünler.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

haber gönder