Ana Sayfa GÜNCEL, YAŞAM 21 Mart 2018 553 Görüntüleme

Google Katsuko Saruhashi’yi Onurlandırdı Katsuko Saruhashi Kimdir?

Google, alanında öncü çalışmalar yapan bir Japon bilim adamı olan Katsuko Saruhashi'yi onurlandırdı ve daha sonra kendisinin de aynısını yapmak için daha çok ilham verdi.
Google Katsuko Saruhashi’yi Onurlandırdı Katsuko Saruhashi Kimdir?

Doğum tarihi: 22 Mart 1920, Japonya
Ölüm tarihi ve yeri: 29 Eylül 2007, Tokyo, Japonya
Eğitim: Tokyo Üniversitesi
Alan: Jeokimya

Google, alanında öncü çalışmalar yapan bir Japon bilim adamı olan Katsuko Saruhashi’yi onurlandırdı

Katsuko Saruhashi’nin 98. Doğum Günü

Genç bir Katsuko Saruhashi, ilkokulda yağmur damlaları gözlemleyerek bir pencereyi aşağı kaydırdı ve neyin yağmur yağdığını merak etti. Cevapları için yaptığı yolculuk, 1957’de Tokyo Üniversitesi’nden kimya alanında doktora yapan ilk kadın olmasını sağlamıştır.

Saruhashi, jeokimyalı olarak yaptığı çığır açan araştırmalarıyla ünlüdür. Sıcaklık, pH seviyesi ve klorite bağlı olarak sudaki karbonik asit konsantrasyonunu doğru olarak ölçen ilk kişiydi.Kendisinden sonra ‘Saruhashi’s Table’ adını alan bu metodoloji, her yerde oşinograflara paha biçilmez olduğunu kanıtladı. Aynı zamanda, okyanuslarda nükleer denemeyi sınırlandıran radyoaktif serpinti hareketini 1963’te izlemek için bir teknik geliştirdi.

35 yıllık bir kariyer sırasında, Saruhashi 1980’de Japonya Bilim Konseyi’ne seçilen ilk kadın oldu ve ilk kadın 1985’te jin kimyasalı için Miyake Ödülü’nü onurlandırdı – diğer birçok ödülün arasında. Genç kadınlara, fen bilimleri eğitimi vermeye ilham vermeye ve 1981’de Saruhashi Ödülü’nü kurmaya, kadın bilim adamlarını doğa bilimlerinde seçkin araştırmalara kabul etmeye adamıştı.

Bugün 98. doğum gününde, Dr. Katsuko Saruhashi‘ye bilime yaptığı inanılmaz katkılardan dolayı ve her yerde başarılı olmak için genç bilim insanlarına ilham vermekten övgü alıyoruz.

Saruhashi’nin başarılar listesi geniş ve geniş. Aralarında şef, nükleer serpintinin denizlerde nasıl hareket ettiğini test etmek için yaptığı çalışmadır ve okyanusdaki nükleer patlama testlerinin sınırlandırılması gerektiğini göstermek için kullanır.

Ancak Saruhashi’nin başarıları sadece bilimsel değildi ve başkalarının ilham almasının bir sonucu olarak yaptığı çalışmaların listesi daha uzun. Ayrıca, diğer kadınların yaptığı atılımları yapma şansına sahip olmalarını sağlamak için son derece zor çalıştı ve çalıştığı alanı daha eşit bir şekilde yapma misyonu olduğunu açıkladı.

““ Büyük bilim adamları olabilme yeteneğine sahip birçok kadın var ”dedi. “Kadınların bilim ve teknolojiye erkeklerle eşit düzeyde katkıda bulunabileceği günü görmek isterim.”

Bu alandaki çalışmaları, diğer birçok şeyin yanı sıra onuruna verilen bir ödülle tanındı. 1980’de emekliye ayrıldığında, meslektaşları beş milyon yen verdiler – ve bu parayı, o zamandan beri her yıl doğal bilim adamlarında çalışan Japon kadın bilim adamlarını ödüllendiren Kadın Bilimciler’in Parlak Geleceği Derneği’ni kurmak için kullandı.

DAHA FAZLA OKU
Kuzey Kore, tarihi zirvede nükleer silahlardan vazgeçebileceğini söyledi
Google, tüm bu başarıları, tüm dünyada görüntülenen Doodle’da tanıdı. “Bugün 98. doğum gününde, Dr. Katsuko Saruhashi’ye bilime yaptığı inanılmaz katkılardan ötürü saygı duyuyoruz ve her yerde başarılı olmak için genç bilim insanlarına ilham vermek için” diye yazıyor.

İşi yapmadan önce, hatırlanmaya devam edecekti, Saruhashi zaten engelleri aşmıştı. Örneğin 1957’de Tokyo Üniversitesi’nden kimya alanında doktora yapan ilk kadındı ve prestijli jeokimya ödülünü kazanan ilk kadın olarak bu başarıları sürdürecekti.

Ancak, ABD’nin nükleer silahlarını Bikini Atolü’nde test etmeye başladıktan sonra, bilimsel hayatını tanımlayacak olan çalışma başladı. Buna cevaben, Japon hükümeti, savaş başlarının patlamasının okyanusdaki ve yağmurdaki suyu etkileyip etkilemediğini öğrenmek istedi ve çalıştığı Jeokimya Laboratuvarı’nı incelemeye çalıştı.

Suyun doğru bir şekilde ölçülmesini anlamış, ancak nükleer serpintinin suyun içinden yayılma şeklini araştırmaya yöneltti. Kirliliğin okyanusa doğru yol alması uzun sürdüğünü fark etti – ama sonuçta dünyaya yayılan, suyla karışıp karışacaktı.

Okyanusdaki nükleer savaş başlıkları testini durdurmaya yardımcı olan bu gibi bulgular ve benzerleriydi. Ve bu, nükleer serpintilerin dünyaya yayılma şeklini araştıran ilk çalışmalardan biriydi – Çernobil veya Fukuşima’dakiler gibi kazalarda korkunç bir şekilde ortaya çıkan bir alan.

Saruhashi, yağmur ve su ile ortaya çıkan diğer tehlikeleri araştırmaya devam edecek ve asit yağmurları üzerinde çalışacak.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

haber gönder