Ana Sayfa GÜNCEL 13 Kasım 2017 225 Görüntüleme

Erdoğan’dan Rusya Ziyareti Öncesi Açıklama

Erdoğan’dan Rusya Ziyareti Öncesi Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi gündeme dair konularla ilgili açıklama yaparken basın mensuplarının da sorularını yanıtladı.
Erdoğan, bir basın mensubunun Ak Parti’den Meclis Başkanlığı’na aday olan İsmail Kahraman hakkındaki sorusuna şöyle cevap verdi:
“İsmail Bey, gerek siyasetteki deneyimi ile gerçekten yakın siyasi tarihe olan vukufiyeti ile değerli bir milletvekili arkadaşımız. Burada Meclis Başkanlığı’na adaylık husus her milletvekilinin kendi tercihidir. Şu anda İsmail Bey’in adaylığını ben de sizler gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum. Bana düşen hayırlı olsun demektir. Benim oy kullanma hakkım da yok. Sadece partinin genel başkanıyım, aynı zamanda da Cumhurbaşkanıyım.”
Erdoğan’dan İsmail Kahraman yorumu: Ben de yeni öğrendim VİDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:
IRAK VE İRAN’DAKİ DEPREM FELAKETİ
Tüm Irak ve İran halkına geçmiş olsun diyorum. Felaketin hemen ardından ilgili kuruluşlarımızı bölgeye sevkettik. AFAD, Kızılay ve diğer kuruluşlarımız yardım çalışmalarında bulunuyorlar. 50 TIR’lık konvoy da Habur’dan Irak’a giriş yapmış bulunuyor.

“TEMENNİMİZ CAN KAYIPLARININ ARTMAMASI”
Türkiye bu tür zor durumlarda her zaman bölgedeki kardeşlerinin yanında yerini almıştır. Tüm kurumlarımıza, gereken yardımların süratle ulaştırılması hususunda da gerekli talimatlar verilmiştir. Temennimiz ve duamız can kayıpların sayısının daha da artmaması dileğindedir.

Biraz sonra heyetle 3 ülkeyi kapsayacak bir ziyarete çıkacağız. İlk ziyaretimiz Rusya’nın Soçi iline olacak. Ziyareti değerli dostum Putin’in davetine icabet üzerine gerçekleştiriyoruz. Ankara yapmış olduğu ziyaretin iade-i ziyaret olarak gerçekleştirilecek. Suriye’deki son gelinen durumları değerlendireceğiz. Ne gibi adımlar atmamız gerekiyor, üzerinde duracağız. Rusya ile ticaret hacmimizi hedef olarak 100 milyar dolar olarak belirlemiştik. Bu hassasiyeti korumaya devam ediyoruz.
Hedefin önündeki engellerin büyük oranda kaldırıldığını söyleyebilirim.

Vize muafiyetinin önündeki engellerin kaldırılması üzerine beklentimizi tekrar ileteceğim. 4 milyonu aşkın Rus turisti ağırlama imkanımız oldu. Enerji alanında da yakın işbirliği halindeyiz. Türk Akımı hızla ilerliyor, Akkuyu’nun da 2023’te faaliyete geçmesi için çalışmalarımız sürüyor. Bölgesel konularda da fikir alışverişinde bulunacağız. Özellikle Suriye’ye ilişkin son görüşmeler önem arzediyor. İdlib merkezli görüşmelerimiz önem arzediyor. Sayın Putin ve Trump’ın ortak açıklamasını da birlikte değerlendireceğiz.

“2017 KUVEYT İLE İLİŞKİLERİMİZDE MÜSTESNA BİR YIL OLDU”
Soçi`den sonra Kuveyt`e geçeceğiz. Kuveyt ile çok aşırı yakın dostluk ve kardeşlik bağlarımız mevcut. Son devirde daha da perçinledik, bu bağları. özellikle müteahhitlik sektöründe, şu anda firmalarımızın orada işlere girmeleri bizler için önemli bir imkan. 2017 Kuveyt ile ilişkilerimizde müstesna bir sene oldu.
Askeri ve savunma sanayii, eğitim, kültür, konsolosluk ve diğer alanlardaki meslek birliği konularını da değerlendireceğiz. Yemen`deki son gelişmeler, Filistin meselesi ve terörizmle mücadele hakkında görüş alışverişinde bulunacağız. Körfez`de kriz devam ediyor. Kuveyt arabuluculuk görevini sürdürüyor. Biz de meseleyi hal yoluna koymak için aktif bir çaba yürüttük.

Müzakeresi tamamlanan anlaşmaları imzalayacağız. Ekonomik, ticari ve yatırım iş birliği ciddi gündem maddelerini teşkil ediyor. TSK`nın tren`da konuşlanması süreci devam ediyor. Bu süreç bizim katar ve Körfez bölgesine verdiğimiz önemin de bir nişanesidir.
iSMAiL KAHRAMAN`ıN MECLiS BAşKANLığı`NA ADAYLığı
Malumunuz, şu anda ismail Bey, gerek siyasetteki deneyimi ile gerçekten yakın siyasi tarihe olan vukufiyeti ile değerli bir mebus arkadaşımız. Burada Meclis Başkanlığı`na adaylık husus her milletvekilinin kendi tercihidir. şu anda ismail Bey`in adaylığını ben de sizler bu gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum. Bana azalma gösteren hayırlı olsun demektir. Benim rey kullanma hakkım da bulunmamakta. sadece partinin genel başkanıyım, tıpkı zamanda da Cumhurbaşkanıyım.

Putin ile Suriye konusunu görüşmemiz bizim için önem arzeden bir konu. Zira Suriye`ye 911 kilometre sınırı olan biziz. Bu kadar uzunca sınırı olan bir diğer ülke yok. Taciz, tacizin beraberinde sürekli olarak tehdit piyasa memleket, bizim şehirlerimiz.
“SURiYE DEDiğiMiZ zaman AKLA yalnızca iDLiB GELMEMELi”
Bu konuları biz Rusya ile bugüne kadar defaatle görüştük. Bunun birlikte koalisyon güçleri ile de görüştük, görüşüyoruz. Kastım, başta ABD olmak üzere, Almanya, Fransa, onlarla da görüştük. Suriye dediğimiz süre akla yalnızca idlib gelmemeli. Bizim bir Cerablus operasyonumuz olmuştur. Ondan sonra El Bab günler almıştır. 2000 kilometrekarelik bir piyasa Fırat Kalkanı Harekatı çerçevesinde kontrol altındadır. Fırat`ın doğusuna gitmesi gerekenler verilen sözlere rağmen gitmemiştir. Mümbiç boşaltılmamıştır. Terör örgütü YPG orada işgalci olarak durmaktadır ama merkezi yönetim, Rusya ve bizler de orayı gözetim altında tutmaktayız.
Halep`ten göç edenler idlib`de. idlib`de hayatta sıkıntı var. süre süre siviller tacize uğramakta, onun için Rusya ile bizim şu anda idlib`de bir müşterek çalışmamız söz konusu. Bu çalışmayı sürdürüyoruz, sürdürmekte kararlılığımız mevcut. Sınırları beraber güvence altına almış durumdayız. Afrin de bizim sınırlara komşu olan iller.

Afrin`de de değişik bir durum söz konusu. Afrin`in içindeki demografik yapının içinde bize müzahir olan etnik unsurlar da var fakat karşı olanlar da mevcut. YPG/PYD`nin de burada belirgin bir yapısı var fakat biz Afrin`in süre süre bize karşı olan tacizini göz ardı edemeyiz. lüzumlu adımları atmakta kararlıyız. Bundan sonraki süreçte de kararlılığımız devam edecek. Rusya ile müşterek adım atmanın görüşmelerini kendilerin ile de yaptık. Onların müspet yaklaşımı bizim planımızı uygulamaya çok fazla daha ayrıcalıklı biçimde yapmamıza imkan veriyor.
S-400 hakkında bazı teknik konuları da bu ziyaretimizde görüşeceğiz. milli Savunma Bakanlarımız da muhatapları ile konuları görüşüyorlar. Bir an öncelikle onu da devreye sokmak şekli ile adımları atmak istiyorum.
“ASKERi çöZüM SöZ KONUSU DEğiLSE, O zaman çEKSiNLER ASKERLERiNi”
Ben bu ifadeleri anlamakta zorlanıyorum. Askeri çözüm mümkün değil deniliyor. diğer tarafta merkezi yönetimin şu ana kadar askeri yöntemlerle öldürdüğü insan sayısı 1 milyona ulaştı. Askeri çözüm söz konusu değilse, o zaman çeksinler askerlerini. Orada memleketimiz`nin askeri yok ki. Onların var. çeksinler askerlerini, siyasi yönteme başvurulsun. Bir an öncelikle herzaman beraber orada seçime gitmenin alternatifleri aransın. 7-8 sene içinde bu yönteme başvuruldu metre? Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim. Bu bölgeyi en iyi tanıyan biziz.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

haber gönder