Ana Sayfa GÜNCEL 22 Kasım 2017 270 Görüntüleme

Elektrikli Kamyon Tesla Semi Truck’ı Tanıtımı Yapıldı Özellikleri, Fiyatı?

Elektrikli Kamyon Tesla Semi Truck’ı Tanıtımı Yapıldı Özellikleri, Fiyatı?

Tesla`nın elektrikli kamyonu `Semi Truck`, ABD`nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen etkinlikle görüntülendi. Tesla CEO`su Elon Musk, Tesla`nın yeni model arabası Tesla Roadster ve dünyanın dört gözle beklediği elektrikli kamyonu ilk kez tanıtarak görücüye çıkardı. Tesla CEO`su Elon Musk, gecede sahne alarak yeni otomobili Tesla Roadster`in tanıtımına “çok fazla çabuk hızlanan, müthiş bir vasıta yapmak istedik” sözleriyle başlanıyor. Tesla, yeni elektrikli kamyonu Semi Truck`ı Twitter hesabından tanıtırken `Bugatti Chiron`dan daha aerodinamik olduğunu açıkladı. Elon Musk, Tesla Semi’nin aerodinamik şekilde 2 milyon dolarlık Bugatti Chiron’dan dahi daha iyi tasarıma sahip olduğunu ifade etti. Musk, Tesla Semi’yi ‘mermi’ şekilde tanımladı. Peki, elektrikli kamyon Semi Truck`ın özellikleri nedir ve fiyatı ne kadar olacak? Elektrikli kamyon Tesla Semi Truck`ın üretimine ne zaman başlanacak, hangi tarihte sektöre sürülecek? işte, yanıtı…

TESLA SEMI TRUCK ÖZELLİKLERİ NELER?

Tesla Motors, ürettiği araçların bataryasını aracın tabanına yayıyor. Böylece ağırlık merkezi aracın altında oluyor ve devrilme riski minimuma iniyor. Model X’in çarpışma testinde bunun faydasını açık bir şekilde görmüştük. Tesla Semi’de de bataryalar TIR’ın altında konumlandığı için araç devrilmeye karşı korumalı olarak geliyor.

Ayrıca Tesla Semi’de kör nokta uyarı sistemi ve filo yönetim ağı gibi teknolojiler de bulunuyor.

Tesla Semi Truck, yüklü değilken 0-100 kilometre hızlanmayı 5 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirebiliyor.

Aracın yüklüyken bu hıza 20 saniyede ulaşabileceği belirtiliyor.

Tesla Semi, %5 eğimli yolda saatte 105 km/s hızla yol alabiliyor. Ortalama bir dizel TIR’ın aynı eğimli yolda çıkabileceği maksimum hız ise 70 km/s.

Tesla, tam dolum ile 800 kilometre menzile sahip olan aracın aktarım parçaları için 1 milyon kilometre garantisi veriyor (Dünya çevresinde 40 turdan fazla)

Musk ayrıca aracın 40 dakikalık bir şarj ile 640 kilometre gidebileceğini de söyledi.

Tesla, yeni elektrikli kamyonu Semi Truck’ı Twitter hesabından tanıtırken ‘Bugatti Chiron’dan daha aerodinamik olduğunu açıkladı.

‘AutoPilot’ özelliğiyle gelecek olan Semi Truck, bu sayede şeridini koruyacak ve sürücüye fren yardımı yapacak.

Musk, Tesla Semi’nin aerodinamik olarak 2 milyon dolarlık Bugatti Chiron’dan bile daha iyi tasarıma sahip olduğunu ifade etti. Musk, Tesla Semi’yi ‘mermi’ olarak tanımladı ve sürtünme oranının 0.36 olduğunu açıkladı. Bugatti Chiron’da bu oran 0.38, diğer dizel TIR’larda ise 0.65 ila 0.70 aralığında.

Tesla Semi hem sürücü, hem trafik hem de yaya güvenliğini destekleyen bir TIR. Araçlarda standart olarak otomatik pilot bulunuyor. Yani sürücü uyuyakalmış olsa veya sağlık problemi yaşasa dahi araç şerit takibi yapıyor ve trafiği tehlikeye atmıyor. Ayrıca araçta otomatik acil fren desteği de yer alıyor ki bu da şehir içinde yayalar için ekstra önem taşıyor. Tesla Semi, sürücüsüne tehlikeli durumlarda kaza tehlikesi olduğunu da bildiriyor.

Tesla Semi’nin kokpiti tek kişi olarak tasarlanmış ve sürücü aracın ortasında konumlanıyor ve tüm yola hakim oluyor. Böylece olası kaza anında sıkışma riski de azaltılıyor.

FİYATI NEDİR VE ÜRETİME NE ZAMAN BAŞLANACAK?

2019 yılında piyasaya sürülecek elektrikli kamyonu almak isteyenlerin 5 bin dolar rezervasyon bedeli ödemesi isteniyor. Fiyatı henüz açıklanmayan Tesla Semi’nin üretimine 2019’da başlanacak.

İLİŞKİLİ HABERLERYorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

11 Mart 2018 REYTİNG SONUÇLARI

11 Mart 2018 REYTİNG SONUÇLARI

haber gönder