Ana Sayfa DÜNYA 27 Mart 2018 227 Görüntüleme

Dünya Çapında 130’dan Fazla Rus diplomat Kovuldu

Batı, İngiltere'nin Salisbury sinir krizi saldırısı karşısında birleşmesiyle, 130'dan fazla Rus diplomatın dünyanın dört bir yanındaki başkentleri terk etmeleri emredildi.
Dünya Çapında 130’dan Fazla Rus diplomat Kovuldu

Batı, İngiltere’nin Salisbury sinir krizi saldırısı karşısında birleşmesiyle, 130’dan fazla Rus diplomatın dünyanın dört bir yanındaki başkentleri terk etmeleri emredildi.

Kanada, Ukrayna, Avustralya, Arnavutluk, Makedonya ve bazı AB ülkelerinden istihbarat görevlileri de şüphelenilirken, bazı 60 Rus ABD’den ihraç edilecek .

ABD’den atılanların kırk sekizi Rus diplomatik misyonlarına bağlı, diğeri ise New York’taki Birleşmiş Milletler’e akredite oldu.

ABD, bir denizaltı üssü ve bir Boeing havacılık tesisine olan yakınlığı nedeniyle Seattle’daki Rus konsolosluğunun kapanacağını da açıkladı.

Sınır dışılar, eski Sovyet çiftçi ajanı Sergei Skripal ve kızı Yulia’nın Rusya’ya karşı suçlanmasına yönelik koordine edilmiş uluslararası bir müdahalenin bir parçası.

Moskova saldırıda rolünü reddetti ve BM büyükelçisi Vasily Nebenzia Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, konsolosluk kapatma ve sınır dışı edilmelerinin “çok talihsiz, çok düşmanca bir hareket” olduğunu söyledi.

sky.comYorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

haber gönder