Ana Sayfa DÜNYA, MANŞET 14 Mart 2018 214 Görüntüleme

Avrupa Birliği Türkiye’ye Verdiği Sözü Tutmaya Karar Verdi

Avrupa Birliği Türkiye’ye Verdiği Sözü Tutmaya Karar Verdi

Suriye’deki çatışma ortamından kaynaklanan göçün bütün yükünü Tek Başına Sırtlayan Türkiye Avrupa birliliğinden destek sözünün üstünden 3 yıl Geçmesine rağmen verdikleri Sözü tutmaya daha yeni karar verdiler.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek üzere 3 milyar avroluk ek kaynak verilmesini teklif etti.

AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, Brüksel’de Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek üzere AB’nin sağlamayı taahhüt ettiği mali destekle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Suriye’deki iç savaştan kaçan mültecilere kucak açan Türkiye, 2011 yılından itibaren yaklaşık 24 milyar Euro harcama yaptı.

3 MİLYAR EURO SÖZÜ
Avrupa Birliği ise Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği 3 milyar Euro’yu vermemek için birçok sorun ortaya çıkardı.

Türkiye’ye sadece 691 milyon Euro veren Avrupa Birliği, yeni ödemeler için bir problem daha ortaya çıkardı.

ARALARINDA ANLAŞAMADILAR
AB Komisyonu Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Komiseri Günther Oettinger, Türkiye’ye gerekli ödemelerin yapılacağını ancak üye ülkelerin anlaşamadığını söyledi.

Almanya’nın şimdiye kadar 500 milyon Euro’luk katkıda bulunduğunu ifade eden Oettinger, üye ülkelerin artık üzerine düşen görevi yapması gerektiğini istedi.

2019’U İŞARET ETTİ
Türkiye’ye verilmesi planlanan miktarın toplanamadığını belirten Oettinger, 2018 yılının sonuna kadar gerekli ödemelerin yapılmasını planladıklarını söyledi.

İNGİLİZLER VERMİYOR
Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan İngiltere’nin de anlaşma doğrultusunda ödeme yapmaya sıcak bakmadığı öğrenildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

haber gönder